Złoty Kopernik dla „Gigi”

Film „Giga” zrealizowany na potrzeby Ścieżki Edukacyjnej „GIGABLOK” zdobył statuetkę Złotego Kopernika na II Festiwalu Filmów dla Edukacji EDUKINO. Jest to jedyna nagroda przyznawana w kategorii filmów dla dzieci ze szkół podstawowych. 2 grudnia 2011 roku w Kinokawiarni Stacja Falenica w Warszawie odebrała ją Ewa Stępniewicz, reżyserka i scenarzystka „Gigi”.

W ramach Festiwalu EDUKINO odbyło się 10 pokazów. 1200 widzów obejrzało 25 najciekawszych, polskich i zagranicznych filmów edukacyjnych. Spośród nich wybrano najlepsze w trzech kategoriach filmowych: dla dzieci ze szkół podstawowych, dla młodzieży z gimnazjów oraz dla szkół ponadgimnazjalnych.

- W ocenie filmów posłużyliśmy się dwoma wyznacznikami. Po pierwsze chcieliśmy nagrodzić filmy za ich warsztat. Obrazy musiały być zrealizowane zgodnie ze sztuką filmową oraz mieć w sobie treści edukacyjne. Spełnienie tych dwóch funkcji w jednym filmie nie jest łatwe. Laureatom nagrodzonych filmów to się udało i muszę przyznać, że z dużą radością wręczyłem nagrody właśnie za te filmy – mówi przewodniczący jury Jerzy Grębosz, laureat Złotego Kopernika z ubiegłorocznej edycji Festiwalu.  

Film „Giga” autorstwa Ewy i Huberta Stępniewicz ze studia VIS Media, nagrodzony statuetką Złotego Kopernika w kategorii filmów dla dzieci ze szkół podstawowych, prezentuje autentyczną historię szczeniaczka wyrzuconego do kanalizacji. Głównym bohaterem jest 10-letni Karol, świadek ocalenia pieska, którego człowiek tak okrutnie potraktował. To wstrząsające wydarzenie pozwala w ostrym świetle pokazać widzom ludzkie zachowanie i jednocześnie zaprezentować funkcjonowanie oczyszczalni GIGABLOK w szerszym kontekście. Z jego bohaterami mogą spotkać się Ci, którzy odwiedzają katowicką oczyszczalnię. Jest on pokazywany najmłodszym grupom zwiedzających na samym początku ścieżki edukacyjnej.

Nagrody w kategorii filmów dla młodzieży z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych trafiły do autorów filmów "Romantyzm" (Tomasz Mucha) i "O Miłoszu w rok Miłosza"(zespół Uniwersyteckiego Studia Filmowego UAM).

- Festiwal ma na celu promocję filmu edukacyjnego. Chcemy przekonać festiwalowych gości, że film może zmienić porcję wiedzy w atrakcyjną, czasem trzymającą w napięciu, opowieść o wysokich walorach artystycznych – mówi pomysłodawca i organizator Festiwalu EDUKINO, Józef Chwedorowicz. Wraz z żoną Aleksandrą założył Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych - Chcemy, żeby doświadczyli, że dobra narracja filmowa zmienia badanie trudnych zagadnień w fascynującą przygodę, której szczegóły zapamiętuje się trwale i bez wysiłku. Chcemy zachęcić nauczycieli i uczniów do korzystania z filmów edukacyjnych w większym zakresie, a władze oświatowe do przeznaczenia na ten cel większych środków.

Podczas Festiwalu grupa uczniów wzięła też udział w warsztatach montażu filmowego w laboratorium Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury. Obecni na festiwalu twórcy  i pedagodzy dyskutowali na temat kondycji rodzimego filmu edukacyjnego i poziomu wykorzystania filmu w edukacji szkolnej i wychowaniu.

- Uczyć bawiąc. Takie hasło przyświecało nam tworząc Festiwal EDUKINO – mówi Aleksandra Chwedorowicz. – Film jest idealnym środkiem wyrazu by zainteresować dzieci i młodzież ważnymi, a często trudnymi czy nudnymi tematami. Chcemy nagrodzić filmy, które w niebanalny sposób ukazują współczesne problemy i potrafią pobudzić młodego człowieka do myślenia.

fot. Józef Chwedorowicz
fot. Józef Chwedorowicz
fot. Józef Chwedorowicz
Złoty Kopernik dla „Gigi”
Dziennik Zachodni 9.12.2011